Klimatyzator z funkcją grzania – co powinieneś wiedzieć?

Urządzenie do chłodzenia pomieszczeń może sprawdzić się też... w ich ogrzewaniu. O czym trzeba pamiętać, wybierając grzanie klimatyzacją? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? W czy pomoże nam zestaw zimowy? Sprawdźmy!

Zweryfikuj swoje potrzeby

Przed zakupem takiego urządzenia trzeba zadać sobie pytanie, czy przez cały sezon grzewczy klimatyzator ma być jedynym źródłem ogrzewania, czy jedynie wsparciem dla innych sprzętów. Jest to niezwykle ważne, bo w zależności od tych dwóch kwestii, będziemy potrzebowali urządzenia o różnej mocy. A to przełoży się na ostateczne koszty i komfort użytkowników.

Jeśli zakres temperatury panującej na zewnątrz waha się od -5 do 0°C, to śmiało możemy wspomóc tradycyjne urządzenia grzewcze. Kiedy jednak w naszym regionie zewnętrzne temperatury znajdują się w przedziale od -15 do -20°C, to lepiej zastosować dwa źródła ciepła, gdyż pojedynczy klimatyzator może być po prostu mniej efektywny.

W przypadku pojawienia się znacznie niskich temperatur, dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia z zestawem zimowym, który zadba o jego bezpieczeństwo i poprawne działanie w ciężkich warunkach. Do zestawu należy grzałka tacy ociekowej i grzałka karteru sprężarki - ta pierwsza umożliwi szybkie usunięcie lodu oraz śniegu z jednostki zewnętrznej. Z kolei druga skutecznie zapobiegnie absorpcji czynnika chłodniczego przez olej i wygrzeje sprężarkę przed uruchomieniem urządzenia.

Zalety urządzenia

Do korzyści klimatyzatorów używanych w warunkach domowych zaliczamy przede wszystkim szybki montaż, cichą pracę, proste użytkowanie, a także brak czynności, koniecznych do wykonania w przypadku korzystania z tradycyjnych systemów ogrzewania. W porównaniu do nich, one nie wymagają uzupełnienia paliwa, a jedynie prądu. To rozwiązanie jest nie tylko wydajne, ale też ekologiczne, ponieważ z pobieranych np. 0,7 kW urządzenie potrafi dać 3,5 kW mocy grzewczej – a to przełoży się na całkowity koszt za użytkowanie.