Pompa ciepła - zalety i wady

W wyniku działań zmierzających do zmniejszenia ilości wytwarzanego dwutlenku węgla, a także wojny na Ukrainie wiele surowców opałowych znacznie podrożało. Niedobory węgla czy gazu przyczyniają się do coraz to wyższych cen, co dla wielu gospodarstw domowych jest niezwykle trudną sytuacją. Skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się zmiana urządzenia ogrzewającego wodę. Co jednak wybrać? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem obecnie jest pompa ciepła. Oczywiście, jak każdy system, tak i ten posiada wady i zalety. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Co będzie przemawiało na korzyść tego rozwiązania? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Dla osób, które zwracają uwagę na ekologiczny aspekt każdej inwestycji, jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Choć mówi się, że to technologia przyszłości, to już teraz pompy ciepła stały się niezwykle popularne również przez fakt, że nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń czy wcześniej wspomnianego dwutlenku węgla. Z powodzeniem można więc powiedzieć, że to ogromna zaleta.

Jednym z głównych plusów, które przekonują zainteresowanych do wyboru takiego systemu jest znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu. Co więcej, urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, przez co nie musisz już tracić czasu na dorzucanie węgla lub ekogroszku i pilnowanie odpowiedniej temperatury. Pompa ciepła w zależności od rodzaju może korzystać z dostępnych dla wszystkich surowców takich, jak powietrze czy woda. To właśnie one napędzają cały system do działania.

Kolejną zaletą jest fakt, że nie musisz tworzyć dodatkowych przestrzeni do instalacji urządzenia. Wystarczy, że sprawdzisz obecną instalację grzewczą i podłączysz nowoczesne urządzenie do istniejących przewodów.

Z pewnością na duże zainteresowanie tym urządzeniem ma wpływ również dofinansowanie rządowe, na które można liczyć. Chodzi tutaj o program „Moje ciepło”, dzięki któremu można uzyskać nawet do 45% zwrotu inwestycji.

Jakie są wady pomp ciepła?

Z pewnością wadą, na którą najczęściej zwraca się uwagę to kwestia wysokich wydatków początkowych. Urządzenie wraz z montażem i przystosowaniem obecnej instalacji grzewczej może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście należy pamiętać, że ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od zapotrzebowania gospodarstwa domowego i wyboru danego rodzaju urządzenia.

Nie można zapominać o tym, że w przypadku wyboru pompy ciepła gruntowej wymagane jest pozwolenie od starostwa.