Pompa ciepła powietrzna – zasada działania i budowa

Nowoczesna technologia wypiera dobrze znane piece na węgiel czy ekogroszek na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Nie można się temu dziwić - narzucane są nowe przepisy unijne, wedle których każde państwo ma zminimalizować liczbę gospodarstw na wyżej wymienione paliwa stałe na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw. Dlatego też coraz większą popularność zyskują powietrzne pompy ciepła. Nie wytwarzają one żadnych dymów czy pyłów, dzięki czemu są neutralne dla środowiska. W związku z tym są jednym ze standardów przy budowie całkowicie nowych budynków. Oprócz tego coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na korzystanie właśnie z takiego rozwiązania. Jak one działają? Jak są zbudowane? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zasada działania i budowa powietrznej pompy ciepła

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to pobiera energię cieplną z powietrza. Warto jednak zauważyć, że jest w stanie kontynuować pracę, nawet kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera. Ponadto powietrzne pompy ciepła należą do jednych z najbardziej efektywnych źródeł ciepła. Warto wiedzieć, że na 1 kW energii elektrycznej zużywanej na pracę urządzenia, możemy uzyskać nawet do 6-7kW energii cieplnej przekazanej do ogrzewania. Do ich montażu niepotrzebne są jakiekolwiek prace ziemne. Powietrze przepływające przez wymiennik zewnętrzny przekazuje ciepło do czynnika roboczego pompy. W następnym kroku czynnik roboczy oddaje zgromadzoną energię przez wymiennik zamontowanym wewnątrz domu i powraca do jednostki zewnętrznej, aby ponownie akumulować ciepło z powietrza.

W niektórych urządzeniach zamontowane są również grzałki elektryczne. Mają one za zadanie ogrzać czynnik krążący w instalacji co. i cwu. w momencie, kiedy termometry za oknem wskazują wyniki dwucyfrowe na minusie. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w centralnym ogrzewaniu, a także i w samym zasobniku wody użytkowej

Rodzaje powietrznej pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła dzieli się przede wszystkim na dwa rodzaje:

  • Split – posiada dwie jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną. Choć są tańsze w zakupie, to wymagają więcej pracy przy montażu.
  • Monoblok – co prawda są one droższe, jednak okazuje się, że lepiej się sprawdzają pod względem wydajności. Czynnik roboczy jest już fabrycznie napełniony, przez co firma zajmująca się montażem nie musi posiadać specjalnych uprawnień. Wszystkie instalacje znajdują się w jednym urządzeniu na zewnątrz budynku.