Jaką pompę ciepła wybrać?

Przepisy prawne niejako wymuszają na nas zastosowanie ekologicznych rozwiązań w nowo budowanych domach. Nie chodzi tylko o okna trzyszybowe, ale głównie o sposób ogrzewania całego budynku. Jest to rzecz praktycznie najważniejsza, dlatego decyzja powinna być przemyślana i podjęta na samym początku projektowania domu. Od tego zależy m.in. umiejscowienie wszystkich urządzeń czy rozprowadzenie wszystkich rur i okablowania. Co ważne, nie powinno się zmieniać w trakcie budowy tych planów, ponieważ będzie to generowało spore utrudnienia i dodatkowe koszty, czego przecież nikt z nas sobie nie życzy. Dlatego też pozostaje sobie zadać pytanie, jaką pompę ciepła wybrać, aby było to ekonomiczne rozwiązanie? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule!

Pompa ciepła gruntowa, powietrze-woda czy powietrze-powietrze? Którą wybrać?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, na czym najbardziej nam zależy. Od tego warto uzależnić swoją decyzję. Jeśli chcesz, aby:

  • urządzenie nie generowało zbyt wysokich kosztów i nie zależy Ci na zbyt wysokiej temperaturze, to dobrze sprawdzi się urządzenie powietrze-powietrze. Nie potrzeba do niego żadnych wierceń czy też sond, ponieważ wykorzystywane jest powietrze zewnętrzne, dzięki czemu cała inwestycja bardzo szybko się zwraca. W tym przypadku energia jest oddawana właśnie do powietrza. Urządzenie jest wyposażone w filtry. Dodatkowo latem może chłodzić pomieszczenia. Nie podgrzeje w domu wody użytkowej;
  • sprzęt dobrze ogrzewał i przygotowywał c.w.u. powinieneś zdecydować się na model powietrze-woda. Są one energooszczędne, a przy okazji wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie posiadają elementów potrzebnych do czyszczenia. Trzeba zainstalować wodny odbiornik (kaloryfer). Warto zakupić również klimakonwektory posiadające niezależne sterowanie, które przydadzą się do urządzeń grzewczo-chłodzących;
  • w pozostałych przypadkach najlepszym rozwiązaniem, które posiada więcej możliwości jest z pewnością gruntowa pompa ciepła. Zapewni optymalną temperaturę w domu i ogrzeje wodę użytkową, choć z pewnością będzie droższa w utrzymaniu od modelu powietrze-powietrze.

To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że dobór pompy ciepła o odpowiedniej mocy powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości domu i liczby mieszkańców, a także ich potrzeb co do ciepła. Na etapie projektu architekt powinien zawrzeć tego typu informacje i to właśnie one pozwolą podjąć świadomą decyzję co do tego, które urządzenie będzie najlepiej sprawdzało się w danym budynku. Dodatkowo można również zlecić sporządzenie dokumentu Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego Budynku, aby mieć pewność o poprawności danych. Co ważne, to, że pompa gruntowa sprawdza się u osoby X wcale nie oznacza, że będzie ona działała w ten sam sposób u Ciebie. Warto to zapamiętać, aby nie sugerować się podobnymi parametrami.