Pompa ciepła - czy się opłaca? Jak dobrać?

Ceny wszystkich paliw wykorzystywanych do ogrzania domu i wody rosną praktycznie z miesiąca na miesiąc. Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz węgiel, ekogroszek, drewno, gaz czy prąd z pewnością odczuwasz to w portfelu. Co więc zrobić, aby obniżyć rachunki? Rozwiązaniem wydają się być pompy ciepła. Jeszcze kilka lat temu ich ceny zdecydowanie odstraszały większość inwestorów, jednak z biegiem czasu stały się one bardziej popularne, przez co także i tańsze. Czy opłaca się zakładać tę instalację? Jak prawidłowo dobrać jej moc? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Pompa ciepła - koszty zakupu i instalacji

To ekologiczne rozwiązanie z powodzeniem może wyprzeć z rynku ogrzewanie na gaz. Wszystko z racji tego, że kiedy nie ma dostępu do paliwa ciekłego lub trzeba byłoby zdecydować się na zrobienie długiego przyłącza, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Kiedyś ceny za jej zakup i montaż oscylowały wokół nawet 60 czy 70 tysięcy złotych. Obecnie, w zależności od zapotrzebowania, są one nawet o połowę niższe, co sprawia, że coraz większe grono osób decyduje się na taką inwestycję. Przykładowo dla domu mającego powierzchnię około 200 m2 potrzebne byłoby urządzenie o mocy 7-10 kW. W takim przypadku wszystkie koszty mogą wahać się między 25 a 44 tysiącami złotych za całą instalację wraz z montażem.

Jak dobrać pompę ciepła?

W tym przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana niż w przypadku wyboru zwykłego kotła. Wszystko z racji tego, że sama efektywność, a także moc pompy ciepła jest zmienna i zależy od temperatury zarówno tej czerpanej z powietrza czy wody, jak i oddawanej do kaloryferów. Należy również wcześniej określić zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą. Można zlecić profesjonalny audyt OZC, w trakcie którego specjalista powinien poprosić o podanie wszystkich najważniejszych informacji związanych z domem, aby mógł wyliczyć wszystkie potrzebne parametry. Są także rozwiązania mniej dokładne w postaci serwisów internetowych.

Po tym, musisz zastanowić się, czy urządzenie to ma być samodzielne czy też ma działać wymiennie z innym źródłem grzewczym. Na tym etapie trzeba również wziąć pod uwagę m.in.

  • temperaturę na zewnątrz,
  • temperaturę w instalacji grzewczej,
  • moc, jaką wybrane urządzenie ma zapewnić w określonych wcześniej warunkach.

Jak widać, jest to proces mocno skomplikowany. Musimy pamiętać, że nie należy inwestować w pompę ciepła, która będzie wytwarzała więcej energii niż powinna, ponieważ dojdzie do taktowania. Jest to sytuacja, kiedy praca instalacji wiąże się z częstszymi załączeniami i zatrzymaniami. Ma to wpływ na samą wydajność urządzenia. Warto więc udać się do specjalistów, aby dobrali najlepsze rozwiązanie dla danego domu.