Klimatyzacja kanałowa

Kiedyś urządzenia chłodzące stosowano głównie w dużych firmach i centrach handlowych. Jednak obecnie przyszła moda na montaż tego typu instalacji w domach jednorodzinnych. Obecnie można wybierać spośród kilku typów klimatyzacji m.in. przypodłogowej, kasetonowej, VRF oraz kanałowej. Właśnie na tym ostatnim z wymienionych rodzajów skupimy swoją uwagę. W poniższym artykule przedstawimy zasady jej działania, a także zalety!

Jak działa klimatyzacja kanałowa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to system kanałów, które znajdują się w całym obiekcie. Wszystkie przewody instalacji przechodzą przez ściany oraz strop. Aby mogło dojść do montażu klimatyzacji, należy wykonać przepusty. W przypadku, kiedy budynek ma dopiero powstać, warto uwzględnić to w planach, aby można było bez problemu zaplanować rozkład przewodów i umiejscowienie kanałów. Możliwa jest także instalacja urządzenia chłodzącego w istniejącym już obiekcie, jednak jest to bardziej skomplikowane, co wiąże się również z większymi kosztami.

Co ważne, urządzenie sterujące, którego zadaniem jest chłodzenie, montuje się w osobnym pomieszczeniu, co trzeba mieć na uwadze w trakcie podejmowania decyzji co do wyboru rodzaju instalacji.

Klimatyzacja kanałowa dostarcza do pomieszczeń świeże, oczyszczone powietrze w optymalnej temperaturze za pomocą właśnie kanałów. To, co jest dla niej charakterystyczne, to fakt, że może ona rozprowadzać powietrze zarówno do całego budynku, jak i do wybranych przestrzeni.

Zalety klimatyzacji kanałowej

Jej największą zaletą jest to, że cała instalacja jest niewidoczna. Wszystkie przewody i urządzenia umieszczone są w stropie czy w podwieszanym suficie, dzięki czemu jedyne, co zdradza, że posiadamy to urządzenie, to zamontowane kratki. Warto przed wyborem instalacji zastanowić się nad tym, jaka moc będzie optymalna do danej przestrzeni. Odpowiednio dobrana klimatyzacja to szansa na cichą pracę całej konstrukcji. W wielu artykułach pojawia się informacją, że na każde 10m2 powierzchni budynku trzeba planować 1kW mocy chłodniczej. Niestety jest to duże uproszczenie i należy ostrożnie podchodzić do takich wyliczeń. Aby prawidłowo dobrać moc urządzenia należy policzyć straty ciepła w danym obiekcie, uwzględniające między innymi rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych, izolacyjnych, wielkości przeszkleń, położenie względem stron świata. Dopiero po wykonaniu takich obliczeń, możemy prawidłowo dobrać odpowiednią moc chłodniczą klimatyzatora.