Klimatyzacja VRF/VRV nie tylko w dużych firmach

Zmiany zachodzące w środowisku coraz częściej skłaniają ludzi do tego, aby w małych firmach, a także i we własnych domach montować urządzenia chłodzące. Nic zresztą dziwnego. Z roku na rok w okresie letnim spotykamy się z sytuacją, kiedy słupki rtęci w termometrach w cieniu dochodzą do 40 stopni. W związku z tym zakup i montaż klimatyzatorów w mieszkaniach, domach, a także i małych firmach jest popularnym trendem. Wcześniej decydowano się głównie na zastosowanie systemów split lub multi split. Jednak dzięki rozwijającej się technologii, a także popularyzacji tych rozwiązań coraz częściej w małych przestrzeniach stosowane są urządzenia VRF/VRV.

Klimatyzacja VRF/VRV - czym jest i jak działa?

Skrót VRF (Variable Refrigerant Flow) oznacza zmienny przepływ czynnika chłodniczego. Nazwa ta jest stosowana zamiennie z określeniem VRV (Variable Refrigerant Volume), a więc zmienną objętością czynnika chłodniczego. Oznacza to możliwość regulacji wydajności maszyn chłodniczych, dzięki zmianie strumienia czynnika przepływającego przez parownik.

Klimatyzacja tego typu to rozbudowana instalacja, pozwalająca na podłączenie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu różnych urządzeń chłodniczych wewnątrz danego budynku, które są podłączone do jednej dużej jednostki umieszczonej na zewnątrz, najczęściej na dachach. W zależności od wyboru modelu instalacje mogą albo tylko chłodzić, albo za pomocą odwrócenia obiegu chłodniczego, czyli pompy ciepła, umożliwiają jednoczesne ogrzewanie pomieszczeń. To niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła.

Dlaczego klimatyzacja VRF/VRV staje się tak popularna dla małych obiektów?

Na coraz większą popularność klimatyzacji VRF/VRV ma wpływ kilka czynników. To przede wszystkim znacznie mniejsze wydatki związane z inwestycją w to urządzenie. Początkowo, kiedy wprowadzono ten system koszty były zbyt wysokie dla mniejszych firm. Obecnie są one znacznie niższe, co pozwala na szybszy zwrot włożonych środków.

Dużą zaletą tej instalacji chłodniczej jest fakt, że to wydajne rozwiązanie. Wszystko dzięki sprężarkom inwerterowym w agregatach zewnętrznych. System płynnie może dopasować wydajność urządzenia do potrzeb obiektu w danej chwili. Wyeliminowane zostały również skokowe zmiany wydajności, kiedy włączane są kompresory.