Jaka wentylacja do domu pasywnego?

Ze względu na rosnącą świadomość ludzi dotyczącą ekologicznego podejścia do życia, coraz częściej decydują się na budowę budynków nastawionych na maksymalne wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Są to chociażby tzw. domy pasywne, których głównym zadaniem jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzania obiektu czy podgrzania wody. Szacuje się, że dzięki odpowiedniej izolacji całego budynku oraz konstrukcji, zamiast około 100 kWh (m2/rok) będzie potrzebne zaledwie 15 kWh (m2/rok). W związku z tym należy się zastanowić jaka wentylacja będzie najlepsza do tego typu nieruchomości, aby przyniosła wymierne korzyści i jak najlepiej mogła
wymienić powietrze wewnątrz budynku.

 

 

Odpowiednia wentylacja do domu pasywnego


Dużą rolę w utracie ciepła z budynku odgrywa szczelność, dlatego należy zadbać o to, aby powietrze z wewnątrz nie
wydostawało się na zewnątrz. Oczywiście nie można zapominać również o odpowiedniej wentylacji. Grawitacyjne
rozwiązanie jest jednym z najmniej ekonomicznych z racji tego, że z wnętrza wydostaje się nawet 40% ciepła. W domu pasywnym nie można pozwolić sobie na tego typu straty ze względu na obowiązujące przepisy. Dlatego wydaje się, że jedynym rozwiązaniem, które można zastosować, to rekuperacja. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu nawiewników i wywiewników, możemy doprowadzić świeże powietrze do pokoi i usuwać zużyte z wewnątrz budynku. Zapewnienie przestrzeni pod drzwiami, pozwala na prawidłową cyrkulacja powietrza w całym domu. Co więcej, odzysk ciepła odbywa się za pomocą np. przeciwprądowych wymienników, a obieg powietrza w całym systemie zapewniają odpowiednie wentylatory: ciche i o niskim poziomie zużycia energii.

Rekuperacja w domu pasywnym – jak działa?


Cały proces polega na tym, że zużyte powietrze wyciągane z budynku oddaje ciepło, w wymienniku. Napływające świeże powietrze przepływając przez wymiennik odbiera to ciepło i ogrzewa się, a następnie trafia przez nawiewniki do pomieszczeń, Takie działanie pozwala odzyskać około 80% ciepła. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy domów pasywnych? Mimo to, że na zewnątrz temperatura będzie oscylowała wokół zera, dzięki przekazywaniu ciepła w wymienniku, powietrze, które napływa do pomieszczeń osiąga np. 18 stopni. Aby uzyskać wewnątrz ciepło na poziomie 20 stopni, wystarczy ogrzać je zaledwie o 2 stopnie.
W lecie proces ten będzie wyglądał odwrotnie – napływające gorące powietrze zostanie ochłodzone przez wyciągane chłodniejsze powietrze z budynku.