Rekuperacja w starym domu, czy jest możliwa?

Coraz więcej osób mieszkających w budynkach jednorodzinnych, decyduje się na zmianę sposobu wentylacji i ogrzewania pokojów, skłaniając się ku nowocześniejszym rozwiązaniom. Mogłoby się wydawać, że niektóre ekologiczne środki nie zawsze da się zainstalować w starych domach. Jednak dzięki kilku modyfikacjom, wszystko jest możliwe, także w przypadku rekuperacji.

 

Czy rekuperacja w starym domu jest możliwa?

Nie zawsze istnieje możliwość schowania przewodów wentylacji mechanicznej, czy zapewnić odpowiednią ilość miejsca, aby można było rozprowadzić instalacje, chociażby w sufitach podwieszanych. W przypadku, kiedy cały budynek został już zagospodarowany, często może okazać się, że brakuje przestrzeni również na umieszczenie samego rekuperatora. Jednak istnieje na to sposób! Wystarczy wentylacja decentralna, której cechą charakterystyczną jest fakt, że nie wymaga ona zbyt dużej ingerencji w wygląd i kształt obecnego, starego domu.

Na czym polega wentylacja decentralna?

Oprócz tego, że to rozwiązanie nie wymaga dużej ingerencji w przestrzeń budynku, to dodatkowo nie jest wymagana zabudowa całej instalacji czy też kupno przewodów, które mają połączyć wszystkie części konstrukcji. Co więcej, w starych domach stropy i ściany często są w słabszej kondycji przez wykonywane modernizacje. Stosując wentylację decentralną, nie trzeba wykonywać specjalnych przekłuć przez strop, co mogłoby jeszcze mocniej naruszyć całą konstrukcję. Wystarczy wykonać tylko jeden otwór, najczęściej o średnicy 160 lub 200 mm, który będzie znajdował się w ścianie zewnętrznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora do starego domu?

Przed podjęciem decyzji o montażu wentylacji decentralnej, należy wybrać odpowiedni rekuperator do pracy przez ścianę starego domu, który będzie charakteryzował się odpowiednią wydajnością, a także efektywnością odzysku ciepła. Co więcej, powinno wziąć się pod uwagę również poziom generowanego dźwięku, aby nie przeszkadzał on w codziennym życiu domowników. Oczywiście niezwykle ważny jest także pobór mocy całego urządzenia, aby nie miało zbyt dużego zapotrzebowania na prąd.