Montaż rekuperacji - samodzielny czy z fachowcem?

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, których głównym zadaniem jest energooszczędność. To szczególnie ważny czynnik dla osób, które decydują się na budowę swojego własnego domu. Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie systemów jest rekuperacja, czyli system wentylacji, który nie dość, że oczyszcza powietrze, to jeszcze w dodatku wykorzystuje wcześniej zgromadzone ciepło do ponownego użytku. Choć to dosyć nowe rozwiązanie, to niektórzy majsterkowicze próbują zamontować instalację całej konstrukcji. Czy warto podjąć się tego zadania samodzielnie? Jakie są plusy i minusy? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykuł.

Decydując się na samodzielne wykonanie całej instalacji systemu, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy jeszcze przed rozpoczęciem prac. Należy pamiętać, że nie jest to proste zadanie, a źle dopasowana rura czy też przewód, może okazać się przyczyną sporych kłopotów. Jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż wzywanie fachowców. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to warto rozważyć samodzielny montaż rekuperacji.

Przygotowanie planu montażu rekuperacji

Przed przystąpieniem do prac należy przygotować plan całej instalacji. Trzeba dokładnie przeanalizować, gdzie mają znaleźć się wywiewy i nawiewy, którędy dokładnie mają przebiegać rury i które miejsce najlepiej nada się do tego, aby zawiesić cały sprzęt. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, dlatego też warto zastanowić się nad tym, aby zgłosić się do firmy zajmującej się tworzeniem tego typu projektów. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu wszystkich instalacji jest większa szansa na poprawny montaż rekuperacji i jej sprawne działanie. Co ważne na tym etapie – kiedy już został stworzony poprawny projekt, należy go wykonać według wskazanego planu bez żadnych własnych modyfikacji, co mogłoby doprowadzić m.in. do złego przepływu powietrza.

Wybór odpowiednich przewodów i termoizolacji przy montażu rekuperatorów

Wykonując instalacje, należy zwrócić uwagę także na rodzaj i jakość wykorzystywanych przewodów. Co niezmiernie istotne, specjaliści polecają używania sztywnych rur spiro o gładkiej powierzchni. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie minimalnych oporów powietrza. Tego nie dadzą nam elastyczne przewody typu flex, które będą się wyginały. Dodatkowo przy montażu rekuperacji nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji całej instalacji. Osłona termiczna rur i przewodów ma na celu ograniczyć straty ciepła w trakcie transportu powietrza przez kanał wentylacyjny, co pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów przy korzystaniu z tego systemu. Oprócz tego zapobiega skraplaniu się wody w kanale, co mogłoby spowodować m.in. wycieki z przewodów.

System nawiewno-wywiewny w każdym pomieszczeniu

Co jest niezwykle istotne jeszcze przed montażem rekuperacji, to zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w całym obiekcie. Każde drzwi, które oddzielają jedno pomieszczenie od drugiego, powinny posiadać specjalne podcięcia, czyli większe szczeliny u dołu, dzięki czemu w łatwy sposób dotrze do danej przestrzeni świeże i oczyszczone powietrze. Warto także pamiętać, aby dywany z wysokim włosiem nie zakrywały podcięć, dlatego też warto odpowiednio wyprofilować wejścia lub też odsunąć tego typu dodatki na środek pokoju. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będą kratki wentylacyjne, wspomagające system nawiewno-wywiewny. Idealnie sprawdzą się w kuchni, łazience czy też w pralni.

Rekuperator – gdzie go zamontować?

Warto zauważyć, że samo urządzenie, zajmujące się wymianą powietrza, a więc rekuperator, powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura przez cały rok nie spada poniżej 8 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku sprzęt może zacząć źle działać i nie będzie przynosił zakładanych efektów. Dodatkowo wybierając miejsce na jego montaż, należy pamiętać o regularnych przeglądach. W związku z tym należy zainstalować go w takim punkcie, gdzie będzie można łatwo do niego dojść i bez problemu wymieniać filtry powietrza, dokonywać serwisu technicznego czy dostać się do przepustnic regulacyjnych w celu ich ustawienia.